måndag 13 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Polisen hinner inte ikapp

Hovrätten ansåg att åklagaren inte bara måste visa att nedladdning skett, utan också att den åtalade var den som disponerade utrustningen var när det skedde.
Skärmdumpar räckte inte som bevis.
Kammaråklagare Chatrine Rudström, Antipiratbyråns Henrik Pontén och Lars Gustafsson vid Ifpi är några av dem som resonerat i termer av att nästa logiska steg efter domen bör bli att polisen systematiskt beslagtar datorerna så fort misstanke förligger. 

Hoppet för den tekniska vägen för att skydda upphovsrätten har sina brister.

Ett litet exempel på vilken assymetrisk situation som uppstår är Truecrypt, ett krypteringsverktyg som skapar en virtuell krypterad hårddisk i en fil och sedan använder den som en riktig disk. 

Det skapar en inre och en yttre partition, där allt på Truecrypt volymen är krypterat, även filnamn och foldernamn.
Vid en razzia kan polisen få tillgång till lösenord, men det primära lösenordet ger inte tillgång till den gömda informationen, som inte kan skiljas från slumpmässiga data.
Då det är matematiskt obevisbart att utpeka att datorn har en inre partition och finna det olagliga materialet så är beslag inte så värdefullt.

Då det rör sig om öppen mjukvara kan liknande program sprida sig hos allmänheten. Fildelnings­kriget har rubbat mångas förtroende för teknikens öppenhet.
Man förväntar sig det som den utökade övervakningen signalerat: att även om man har rent mjöl i påsen blir man kontrollerad. Då vill man skydda sig. 

Därför efterfrågas mer anonymisering, och i längden kommer piraterna att få ett tekniskt övertag genom en snabb och diversifierad teknisk utveckling. 

Jakten på fildelare kan bli en oöverstiglig kostnad för polisen, samtidigt som avskräckningsvapnet nu desarmerats.
För att inte förlora allmänhetens respekt för upphovsrätten behövs en politisk och samhällelig opinionsbildning. Förhoppningen om att bekämpa piraterna via juridik och ett övervakat nät har fått gå på plankan.


Waldemar Ingdahl
vd, tankesmedjan Eudoxa, som arbetar med frågor om hur ny teknik påverkar samhället


2006-10-06 03:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- Computer Sweden:

Nu vill KTH uppgradera


- Computer Sweden:

Så enkelt hackas Google Wallet

(5 kommentarer)


- Computer Sweden:

Därför får plattan vika

(27 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Tolv trender driver
fram outsourcing

Affärsfokus Fjolåret präglades av krympande outsourcingaffärer, tveksamma kunder och lönsamhetsproblem för leverantörerna. Men i år tar det fart med nya drivkrafter. Här är tolv dominerande trender.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Jag vill hellre konsumera
än producera musiken

Krönika "Tålamodet tryter, för jag vet att det finns 3 776 andra kanaler med ungefär samma innehåll.", skriver Mats Glaad.

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Surret kring e-böcker
har kommit i gång

(31 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Så ska Kinect ta över handeln

Teknik Microsofts Kinect var från början ett speltillbehör. Det rörelsekänsliga systemet ska ut på andra marknader när det släpps för Windows.

Mest läst

Krönikan

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

I en demokrati bör inte en privatperson angripas offentligt av en mediemakthavare

Senaste nytt

Efter jobbet









Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group