tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Bloggen intar företagen

Fakta

Webbloggar, även kallade bloggar, är på väg att få sitt genombrott i professionell användning.

Bloggexperten Fredrik Wackå anser att bloggar kan fylla en viktig funktion för företag. Hans tes är att varumärkesbyggande handlar om relationer och att människor har relationer med människor – inte med anonyma företag.

Wiki är en webbsida där varje besökare kan ändra, ta bort och lägga till text och annat material. Detta kan de göra direkt från sina webbläsare.

För att driva en wiki behöver man en webbserver med ett wikiprogram. Det mest kända exemplet på wiki är uppslags-verket Wikipedia.

Exempel på svenska företagsbloggar: www.wpr.se/radgivning/bloggar/svenska

– Jag stöter på företag efter företag som tänker starta eller har startat interna bloggar, säger Fredrik Wackå.

Han är webb- och pr-konsult och har specialiserat sig på kurser i hantering av bloggar. Han lär ut tekniker som rss, xml och syndikering men främst hur företag och organisationer kan använda bloggar för att stärka sina varumärken.

Bloggen som verktyg
Kurserna har gett Fredrik Wackå en unik inblick i hur svenska företag arbetar med bloggar som professionella verktyg.
Amerikanska undersökningar visar att cirka 90 procent av företagen har bloggar eller funderar på att börja kommunicera via denna typ av kanaler. Det börjar också bli riktigt gott om svenska exempel.

Fredrik Wackå berättar att Electrolux har en tydlig strategi med bloggar på intranätet och att Sony Ericsson har startat en utvecklingsavdelning i Lund. Karolinska Universitetsbiblioteket är i gång medan IBM har mängder av svenska intranätbloggar.

Även om svenska företag har börjat komma i kapp de amerikanska när det gäller att utnyttja bloggande som redskap sker det här på ett lite annorlunda sätt.

Kulturell skillnad
Fredrik Wackå anser att det kan finnas en kulturell skillnad mellan USA och Sverige.
– I miljöer där man är mer expressiv och utåtriktad har det varit naturligt att starta externt och sedan utvidga bloggarna innanför brandväggarna, medan flertalet bloggar lever internt i Sverige.

I Sverige används bloggandet i första hand på det interna nätet som ett medel till att stärka gemensamma värderingar inom organisationen och för motivation eller ledarskap.

Ger nya jobb
Bland de företag som har externa bloggar märks Trivector Traffic.
– Syftet med min blogg är att lyfta fram de frågor som Trivector arbetar med. Jag vill dock göra det utifrån mitt personliga perspektiv så att det blir en lite mer intressant touch på det. Det är min personliga blogg, men eftersom jag är vd på Trivector Traffic så blir det också en vd-blogg, säger
företagets vd Christer Ljungberg.

Han berättar att bloggandet främst har inneburit många nya kontakter men även resulterat i nya uppdrag.

2006-11-20 11:28
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 1 kommentarer:

Man måste inte blogga - (Sublime) 2006-11-20 13:05

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Specialisering räddar
systemutvecklarna

Jobb It-rekryterarens råd: specialisera dig - då behåller du attraktionskraften hos arbetsgivarna. "Har man väl lärt sig programmera är det ganska lätt att lära sig nya språk", säger Lovisa Corp.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Butiken slogs ut när
kopparnätet släcktes

Nyheter Nu drar Telia åter i gång nedläggningen av 50 000 fasta teleabonnemang i glesbygden. Projektet panikstoppades i höstas. Hos getbonden Ann Klensmeden slockande inte bara telefonen utan även kortterminalen i gårdsbutiken.


9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(16 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- Computer Sweden:

Symantec: "Därför finns det
alltid en fullbackup tillgänglig"


- Computer Sweden:

Libreoffice får rejäl översyn


- Computer Sweden:

Google får grönt ljus
- klart för Motorolaköp

(54 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group