tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Nätet förändrar döden

Vi tänkte oss sälja eviga gravstenar på nätet för att komma ihåg anhöriga och ta betalt för att tända ljus och lägga kransar på Allhelgona.

Men det var bara ett konkret mappande av den verkliga världen till nätet.
Att kretsen av berörda oväntat kan utökas, att okända hör av sig och vill delta, att upptäcka att en anhörig har andra liv och att folk kan sörja ”anonyma nicks”. Det är nytt.

Min farbror dog efter lång tids smärtsam sjukdom. Jag bloggade och lade ut mejl vi hade växlat där han beskrev hur hoppet var ute, terapierna uttömda och blodcancern alltid leder till döden.

Han förklarade att nätet gav honom lindring:
”Trots att jag inte är matematiker, annat än som fysiker halvt om halvt, så har jag både fallenhet och intresse för den rena matematiken, talteorin – de kluriga amatörernas specialområde. Jag deltar livligt i diskussioner på ett par mattesajter och det roar mig och skingrar mina tankar.”

Efter någon vecka fick jag oväntat ett mejl från en för mig okänd person:
”Hej Oscar! Jag skriver anonymt. Läste dina ord: Begravning bland hjältarna i Hagfors. Så vackert skrivet! Jag kände din farbror genom en debattsajt och han har betytt mycket för mig. Vi föredrog att skriva anonymt men jag har hans mejladress och vi hade viss kontakt. Från mig var det en önskan att han skulle känna värme även från skärmen.
Får jag din tillåtelse att länka till din sida om att han är borta? Det har skrivits en del – men ingen visste säkert. Varma tankar till dig och speciellt hans familj. Att jag skriver från en anonym e-postadress är helt i din farbrors stil.”

Nu visade det sig att det stred mot etiken på sajten att avslöja vem som låg bakom ett nick. Så det blev ingen länk.

Och på sätt och vis kan man förstå det. Jag hittade den huvudsajt där farbrodern tydligen varit aktiv i debatter, ibland med medvetet provocerande positioner.

Fast deltagarna tycks ha undvikit pajkastning och var ovanligt respektfulla mot varandra.
När kombattanterna insett att han dött av en cancer som långsamt förtärde honom och som oundvikligt leder till döden uppstod en tråd där de började skänka pengar till Cancerfonden.

Han var någon de aldrig träffat fysiskt och inte heller visste något om förutom hans åsikter, sätt att kommunicera, artighet och underfundiga humor. Bara ett nickname.
Men där fanns äkta saknad.

Vi börjar få en värld där vi har multipla identiteter.
Vilka okända liv lever folk omkring oss? Vad händer när våra konton i virtuella världar och communities ligger orörda, när vårt hus i Second life står tomt, när messen förblir obesvarade?

Påverkar ett avsked ur en virtuell community fler än den fysiska döden i framtiden?
Och hur får vi reda på om folk fysiskt dör?

Våra idéer om gravstenar på webben tycks nu en smula naiva. Vi förstod inte hur radikalt nätet skulle ändra våra sociala relationer och döden.

Och jag vet inte om vi förstått det ännu. Jag tror att det finns gott om sociala och affärmässiga innovationer som väntar.

Oscar Swartz
är nätveteran, ekonom och skribent som även bloggar på swartz.typepad.com/texplorer

2006-11-27 03:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(8 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group