måndag 13 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Ny läkemedelsmodul ska utvecklas

En av de första tjänsterna i Stockholms läns landstings gemensamma vårddokumentation, GVD, blir troligen ett nytt ordinations- och förskrivarstöd som utvecklas direkt för den nya miljön. Därmed ändrar landstinget inriktning på projektet Gemensam läkemedelslista, som redan finns i pilotdrift på flera vårdcentraler i södra Stockholm.

I pilotprojektet har läkarna tillgång till en lista över patientens läkemedel som hämtas från tre olika journalsystem på ett tiotal enheter.

Risk för felmedicinering
De flesta läkare har i dag bara tillgång till en lista över de mediciner de själva eller någon kollega på samma vårdenhet skrivit ut till patienten, vilket innebär en risk för felmedicinering.

Ursprungstanken var att uppgifterna skulle lagras i den nya lagringsplattformen direkt, men det visade sig vara svårt. Informationen från journalsystemen håller inte tillräckligt hög kvalitet för att lagras i databasen.

– Det var svårare än vi trodde att integrera information från gamla journalsystem i den nya databasen, som har höga krav på hur informationen är strukturerad, säger Susanne Möller, projektledare för GVD.

Bristerna i de gamla journalsystemen kan innebära problem även för andra projekt inom GVD. Det blir svårt att överföra information från gamla till nya system utan att behöva kompromissa med kvaliteten.

– En del journalsystem som används i dag registrerar till exempel inte identiteten på den som gör en ändring, trots att landstinget beslutat att så måste ske, säger Susanne Möller.

Utan omväg
I stället väljer landstinget nu en annan väg och utvecklar ett nytt förskrivarstöd som lagrar uppgifter direkt i GVD, utan omvägen via de befintliga journalsystemen.

– En gemensam läkemedelsmodul är något som väldigt många efterfrågar, säger Per-Olof Kaiser, projektledare för pilotprojektet Gemensam läkemedelslista och distriktsläkare på Gustavsbergs vårdcentral.

Pilotprojektet Gemensam läkemedelslista utvärderas under våren, för att få en bild av vad användarna har för nytta av tjänsten. Därefter kommer projektet att ta en ny vändning, enligt Per-Olof Kaiser.

Den nya läkemedelsmodulen ska innehålla förskrivarstödet Janus, som redan används på många håll i landstinget, och i ett första steg uppgifter från Apotekets läkemedelslista.

"Naturligt steg vidare"
– Nu finns flera pusselbitar på plats som gör denna tjänst möjlig. Det är därför ett naturligt steg att gå vidare mot en läkemedelsmodul för hela landstinget eller kanske för nationell användning, säger Per-Olof Kaiser.

En av de nödvändiga pusselbitarna är förutom e-recepten, databasen SIL, Svensk informationsdatabas för läkemedel, som tillhandahåller kvalitetssäkrad, leverantörsobunden information om läkemedel. En annan är landstingets gemensamma katalog- och behörighetstjänst, som krävs för att användare ska kunna identifiera sig.

Utvecklingen av läkemedelsmodulen kommer att börja under detta år.

Kommer landstingets modul att ersätta de läkemedelsmoduler som finns i dagens journalsystem?

– Det är en intressant fråga. Förhoppningsvis blir den här tjänsten så bra att alla vill använda den, men det går inte att tvinga på sjukvården någonting, särskilt inte läkare. Den som gör den bästa läkemedelsmodulen kommer att vinna, säger Per-Olof Kaiser.

Tanken är att den nya modulen ska kunna integreras i journalsystem eller användas separat. Det är viktigt inte minst för små privata vårdgivare, som inte kan investera i stora system.

Landstinget kommer inom kort att fatta beslut om att starta utvecklingen av läkemedelsmodulen. Beslutet är inte kontroversiellt, utan ses som en naturlig utveckling av den gemensamma läkemedelslistan, enligt Per-Olof Kaiser.

Cecilia Bohlin


2005-05-25 03:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har null kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(5 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)


Loopiamejl borta för gott

Nyheter Analysen av Loopias säkerhetskopior efter mejlhaveriet är klar. Det har tagit åtta veckor och slutsaten är att en del mejl är borta för alltid.

(35 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Ingen lösning i sikte

    Nyheter Efter Loopias kraftiga haveri i början av december är mejlen fortfarande borta.

(30 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Konkurrenternas kupp

    Nyheter Flera konkurrenter lanserar flyttjänster för att sno kunder.

(12 kommentarer)


- Computer Sweden:

Nu vill KTH uppgradera

(7 kommentarer)


- Computer Sweden:

Så enkelt hackas Google Wallet

(14 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

I en demokrati bör inte en privatperson angripas offentligt av en mediemakthavare

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group