(Uppdaterad) Det blir ingen ny omröstningen i frågan om den internationella dokumentstandarden. Tiden räcker inte, meddelade SIS i ett pressmeddelande på fredagseftermiddagen. Enligt reglerna ska kallelsen till en omröstning skickas ut tre veckor i förväg, om inte samtliga medlemmar accepterar ett undantag.

Sedan medlemmar opponerat sig beslutar därför SIS styrelse att avstå från att rösta.

Standardiseringsorganet SIS ogiltigförklarar nu den tidigare omröstningen där Microsofts dokumentformat Open XML klubbades igenom.

Orsaken är dock inte den hårda kritik som har framförts mot beslutet, utan en formalitet. Enligt SIS har reglerna inte följts vid den nyligen gjorda omröstningen.

– Det har visat sig att en av de organisationer som har deltagit har röstat med två röster. Eftersom spelreglerna för röstningen inte har följts är det tidigare fattade beslutet ogiltigt, säger Lars Flink, vd för SIS till CS.

Följden blir att omröstningen måste göras om, vilket dock kan bli svårt, eftersom den måste ske innan den 2 september. Det kan innebära att Sverige lägger ned sin röst.

– Om kommittén som genomför röstningen samlas för att göra ny ormröstning eller inte är i dagsläget osäkert. Det återstår att se vad som händer.

– Styrelsen är medveten om att det är knapp tid och följden kan därmed bli att Sverige inte lägger någon röst, men det vet vi inget om förrän på söndag, fortsätter Lars Flink.

Han dementerar att det är den massiva kritiken bakom Open XML som ligger bakom att SIS nu väljer att ogiltigförklara omröstningen.

– Kritik har funnits mot hur den tidigare omröstningen, men det är inte som ligger bakom utan enbart det faktum att ett av de företag som har röstat har deltagit med mer än en röst, samtidigt som varje medlemsföretag bara har rätt till en röst, säger Lars Flink.

– Att det sedan varit väldigt många som har dykt upp vid omröstningen är inget som formellt strider mot reglerna. Det är öppet för alla att delta, fortsätter han.

Det var den 27 augusti som den svenska arbetsgruppen för Open XML bestämde att göra Office Open XML till en ISO-standard.

I ett uttalande uppger styrelsen för SIS att det är "praktiskt och formellt ogenomförbart för den svenska arbetsgruppen att göra en ny omröstning före den 2 september 2007 då den globala omröstningen kommer att avslutas. Om en ny svensk omröstning inte går att genomföra kommer Sverige att avstå från att rösta."

Först på söndag blir det alltså klart vad som händer med den svenska omröstningen.

Förslaget avser att bestämma en ny standard för dokumentformat för ordbehandling, presentation och kalkylblad.

Totalt deltar cirka 100 länder i omröstningen, som formellt avslutas den 2 september, alltså på söndag.

Läs allt om Office Open XML-omröstningen här.