Maria Hillborg på Teliasoneras presstjänst bekräftar det inträffade.

– Ja det stämmer, de har stängt av sin trafik till oss, säger Maria Hillborg.

Varför har Cogent stängt av trafiken?

– Det vill jag inte kommentera, det gäller vår affärsrelation med Cogent.

Jörgen Lönnborn på OMMH Scandinavia driver sajten Prontobid.se som ligger på ett webbhotell i Colorado. De märkte i torsdags kväll att besökare inte kunde komma åt servern då webbhotellet är uppkopplat via Cogent.

– Det här drabbar ju så klart våra kunder, säger Jörgen Lönnborn.

Problemet drabbar alla internetleverantörer som kör sin trafik via Teliasonera Internationall Carrier, företagets internationella operatörsverksamhet, och gör att kunderna inte kan nå datorer och servrar som ligger i Cogents nät.

– Vi hoppas att det här ska vara löst så snart som möjligt men jag kan inte lova att det sker i dag, meddelar Maria Hillborg.

Cogent har även vid tidigare tillfällen varit inblandat i dispyter när det gäller trafikutbyte mellan andra leverantörer. Det största skedde 2005 då trafiken till Level 3 stängdes av, men även AOL och France Telecom har bråkat med Cogent.

Cogent har inte gått att nå för en kommentar.