"Robin Hood airport är stängd. Ni har en vecka på er att få ordning på er skit annars spränger jag flygplatsen i luften”.
Så skrev en 26-årig britt på Twitter eftersom han oroade sig att det idoga snöfallet som försenat många flyg skulle drabba honom när han själv skulle resa veckan efter.
Men det tog inte många dagar förrän polisen ringde på hans dörr, uppger The Independent.
Mannen greps misstänkt för att ha förberett en bluffbomb och förhördes under sju timmar.
Han släpptes sedan mot borgen men hans Twitterkonto förstördes och hans bärbara dator, Iphone och pc togs i beslag.
Dessutom får mannen inte komma in på Robin Hood-flygplatsen i Doncaster i Yorkshire under resten av sitt liv.
Enligt 26-åringen kände polisen inte till Twitter utan han fick förklara för dem vad det är.
– Jag skulle aldrig i min vildaste fantasi ha trott att något av detta skulle ha kunnat hända på grund av en Twitterpost. Jag är den mest godhjärtade kille man kan tänka sig, säger han till Independent.