Förra året hamnade HP i blåsväder sedan en av företagets rörelsekänsliga webbkameror enligt rapporterna inte reagerade på mörkhyade personer. Nu ser det ut som att Microsoft har trampat i samma klaver.
Det visar sig att hajpade Kinect, som låter användaren styra dataspel med hjälp av en rörelsekänslig kamer, inte fungerar något vidare på mörkyhade, skriver IDG News.
Rapporten kommer från brittiska Gamespot i en recension. Enligt Gamespot fungerade inte Kinect för två av sajtens mörkhyade medarbetare, medan de ljushyade testarna inte hade några problem att använda kameran.
Än så länge är det oklart vad felet är, men Microsoft har bett alla som har problem med ansiktsigenkänningen att höra av sig.