För att få tillgång till sajten behövde man betala fyra bulgariska leva, strax under 20 kronor, varje månad. Sedan kunde man ladda hem så mycket man ville. Myndigheterna uppskattar att sajten resulterat i förluster på upp till 30 miljoner dollar för musik- och filmindustrin.
En företrädare för de bulgariska myndigheterna säger till Reuters att detta var en av de största piratgrupperna i Europa.
Vid husrannsakan hittades tre satellitmottagare som användes för att ladda hem material, samt 200 cd-skivor med piratkopierade filmer.
Piratkopiering är en vanlig syssla i Bulgarien och den har kopplingar till den organiserade brottsligheten. EU har krävt att landet får bukt med den organiserade brottsligheten innan det kan bli medlem i unionen.