4g-näten byggs just ut i full fart – men på en uppsjö av olika frekvenser.
I USA används inte samma frekvenser som i Asien eller Europa. Även inom EU prioriteras delvis olika frekvensband i 4g-utbyggnaden.
Inte ens inom Sverige använder mobiloperatörerna för närvarande exakt samma frekvensområden i sina pågående 4g-byggen.
Frekvensfrossan i 4g-näten sätter mobilleverantörerna på svåra prov.
– Det här är en utmaning för oss alla i branschen, säger Michael Alström, 4g-ansvarig på Samsung i Norden.
Att bygga en mobil som kan hantera alla 4g-frekvenser som används runt om i världen är i praktiken inte att tänka på. I stället måste företaget leverera sina mobiler i olika frekvensvarianter för olika marknader. Här väljer olika leverantörer olika strategier.
När Iphone 5 lanserades uppstod ett ramaskri bland de svenska Apple-fansen när det visade sig att mobilen inte stöder någon av de frekvenser som används i den svenska 4g-utbyggnaden i dag.
Apple hade valt att satsa på en enda europeisk Iphone 5-variant. Den har stöd för 1800 MHz-frekvenser som svenska 4g-operatörer visserligen har tillgång till, men ännu inte börjat använda för 4g.
Redan nu används 1800-frekvenserna för 4g i exempelvis Storbritannien – och även på så nära håll som Danmark.
När Samsung i torsdags visade upp nya 4g-varianter av sina senaste mobiler och plattor, visade sig att bolaget valt en motsatt taktik mot Apple. 4g-varianten av Samsungs toppmobil Galaxy S3 kommer att säljas i två olika varianter bara i Sverige.
I den ena finns stöd för de tre 4g-frekvenserna 2,6 GHz, 1800 MHz och 800 MHz, som Telia använder.
I den andra nya Galaxy S3-varianten har 800 MHz-stödet bytts ut mot stöd för 900 MHz, som just nu används i Telenors och Tele2:s 4g-nät. Förutom de tre 4g-frekvenserna har Galaxy S3 även stöd för tre 3g-frekvenser och fyra gsm-frekvenser – totalt elva olika frekvenser.
– Utmaningen med ett sådant antal är att det inte ska uppstå störningar mellan de olika frekvenserna. Därför lägger vi ner mycket stora resurser på prov och tester tillsammans med operatörerna innan det blir dags för lansering, säger Michael Alström.
Han säger att även fast det totalt sett finns många olika 4g-frekvenser att ta hänsyn till för mobilleverantörerna, så är det tre som ändå dominerar marknaden i Europa – 800 MHz, 1800 MHz och 2,6 GHz.
– Dessa tre är ganska generella. Har du stöd för dem, så kommer du oftast ganska långt.
Telia använder för närvarande bara 2,6 Ghz- och 800 MHz-frekvenser som byggstenar i sitt 4g-nät.
– Vi använder i huvudsak 2,6 GHz för utbyggnad i städer med över 50 000 invånare och 800 MHz på mindre orter, säger Pelle Lindvall, chef för mobilnät på Telia.
I dagsläget dominerar 2,6 GHz-frekvensen i Telias 4g-nät, men i takt med att yttäckningen byggs ut ökar 800 MHz-frekvensen sin andel. Telia planerar även att använda 1800 MHz-frekvenser, förklarar han.
Vid årskiftet räknar Telia med att 4g-täckning på 600 orter. Just nu ligger fokus på utbyggnad i mindre orter och på att bredda och knyta samman 4g-täckningen kring de större städerna.
Här är de vanligaste svenska 4g-frekvenserna:
2,6 GHz. Absolut vanligast i 4g-näten i dag. Används i huvudsak för 4g-täckning i större städer
1800 MHz. Flera svenska operatörer planerar att använda frekvensen för 4g, men ingen av dem använder frekvensen för 4g idag.
900 MHz. Används för 4g, men även för gsm idag.
800 MHz. Används tidigare för analoga tv-sändningar men auktionerades ut till mobiloperatörerna som i dag använder dem i 4g-näten.


