Gårdagens presentation av Windows 8 livebevakades här på Computer Sweden, och drygt 800 besökare var här och tittade. Missade du vår bevakning eller live-strömmen, kan du nu se mycket av presentationen i efterhand.

Ballmer presenterar Windows 8

Ballmer presenterar Windows 8
Efter att ha pratat sig riktigt varm om Windows 8, säger Steve Ballmer i slutet av presentationen det något oväntade "You will absolutely not love the new Windows". Vad han i sammanhanget menar med det är lite svårt att greppa, vi förmodar helt enkelt att det var en felsägning.

IDG News Service sammanfattar presentationen

Steven Sinofsky, Windows-chef på Microsoft: "Vi vet att flera kommer börja räkna antalet appar i vår app store, rusa till till den och vänta på att sina favorit-appar ska dyka upp. Vid sin öppning, har Windows Store fler appar än någon annan app-butik hade vid sitt öppnande."