Flera svenska myndigheter, kommuner och företag skickar sin e-post via amerikanska företag anslutna till NSAs nyligen avslöjade avlyssningssystem Prism. Den amerikanska omvägen gäller både för kommuner och myndigheter som valt att ha sin e-post på Googles e-posttjänst och de som använder Microsofts tjänst för att tvätta sina mejl från spam och skadlig kod.
– Om du inte vill skicka information som lätt kan hamna i amerikanska myndigheters händer, ja då ska du inte kommunicera med de här myndigheterna, säger Stefan Thelberg som är vd på Stay Secure.
Hans företag levererar alternativa säkerhetstjänster för e-post som håller sig inom Sveriges gränser. Han har för att hålla ordning på sina konkurrenter sammanställt en lista över svenska myndigheter som lagrar eller skickar sin e-post via USA. Uppgifterna kommer från uppgifter som är öppet tillgängliga.
Listan omfattar fjorton kommuner men också en rad andra myndigheter som till exempel Sametinget och SMHI. Stefan Thelberg tror att många myndigheter väljer de amerikanska molnlösningarna eftersom det är bekvämt.
– Ofta är man redan kund hos Microsoftoch då faller frågor om var informationen passerar eller lagras ofta mellan stolarna, säger han.
Stay Secure har även identifierat flera storföretag som skickar sin e-post till USA, och ett politiskt parti, Folkpartiet.
Här är hela listan:
Myndigheter:
- SMHI
- Statens skolinspektion
- Skogsstyrelsen
- Skolväsendets överklagandenämnd
- Sametinget
- Statens Biografbyrå
- Statens Medieråd
Kommuner:
- Stockholm
- Vara
- Lund
- Uddevalla
- Tingsryd
- Ystad
- Varberg
- Växjö
- Partille
- Mark
- Tomelilla
- Täby
- Salem
- Bjuv
Storföretag:
- Bonnier AB
- SSAB
- Stena AB
- YIT Sverige AB
- Lindab International AB
Politiska partier:
- Folkpartiet
Computer Sweden har förgäves sökt tillsynsmyndigheten Datainspektionen för en kommentar.