– Den digitala kommunikationen mellan lärare och elever måste förbättras. Vi borde använda musik och film mer, som ett komplement till föreläsningar. Det vore bra att lära sig fler program, som Excel och program för filmredigering.
Bild: Sarah Narrowe Danielsson
2/5
Emma Jatko Mührer.
– Lärarna borde använda den utrustning de har. Datorerna kan användas mer i undervisningen, till exempel för att anteckna. Mer digital kommunikation vore bra.
Bild: Sarah Narrowe Danielsson
3/5
Fredrik Elsnitz.
– Den digitala kommunikationen mellan lärare och elever, och mellan lärare och föräldrar, måste bli bättre. Skolsystemet Fronter måste förbättras, så det blir enklare att använda.
Bild: Sarah Narrowe Danielsson
4/5
Jenny Rudemo.
– Alla ska ha tillgång till tekniska verktyg, även friskolor. Man borde få tillgång till bra söksidor som är enkla att förstå. Datorerna man får av skolan bör vara enkla att ta med sig hem.
Bild: Sarah Narrowe Danielsson
5/5
Sara Bakos.
– Användarnamnet man får av skolan borde fungera hemma. Det är viktigt att använda tekniska verktyg mer, så vi lär oss deras funktioner.