Bezos grundade Amazon, som internetbokhandel för 27 år sedan, och det har sedan dess vuxit till att bli ett av världens mest värdefulla företag med en bred portfölj av verksamheter.
Andy Jassy som tar över är chef för den framgångsrika molnverksamheten Amazon Web Services. Han kom in i bolaget 1997 och var den som grundade AWS.
Molnet är centralt i Amazons strategi
Tom Johnson, som är chef över transformation på det globala marknadsföringsföretaget Mindshare, säger till nyhetsbyrån Reuters att utnämnandet av Jassy understryker hur central molnverksamheten är i Amazonas strategi.
– Jassys bakgrund av att ha styrt AWS visar hur prioriterade dessa tjänster är för Amazons affärsstrategi. Det kommer att bli intressant att se hur det påverkar deras strategi framöver och hur de balanserar den prioriteringen med en växande annonsaffär och e-handeln, säger han.
Läs mer: Amazon: 10 saker du inte visste om företagets historia