Ett litet men komplicerat Linux-skadeprogram håller på att infektera superdatorer världen över, rapporterar Zdnet.

Enligt IT-säkerhetsföretaget ESET har skadeprogrammet, som fått namnet Kobalos, tidigare utfört attacker mot superdatorer som används av stora internetleverantörer i Asien, en säkerhetsgrossist i USA och flera privata servrar. 

Liten men komplex kodbas

Kobalos sägs använda sig av en liten men komplex kodbas som påverkar operativsystemen Linux, BSD och Solaris. Enligt ESET skulle skadeprogrammet i teorin kanske kunna utföra attacker även mot AIX och Windows.

Skadeprogrammet fungerar som en bakdörr som släpper in andra program som exempelvis kan användas för att försöka stjäla uppgifter. Enligt ESET är Kobalos unikt på så viss att det kan göra om en infekterad server till en C2, eller ledningsserver, med ett enda kommando.

Än så länge är mycket fortfarande okänt om skadeprogrammet och vem som kan ha utvecklat det.

Läs också: Supersnabb superdator byggs i Finland - kan bli nummer ett