Sedan tidigare har Microsoft gjort den här typen av satsningar på hälso- och sjukvård och detaljhandel.
Nu är it-jätten i färd med att lansera Microsoft Cloud för finansiella tjänster, tillverkande industri och icke-vinstdrivande verksamheter. Det skriver nyhetssajten Venturebeat.
Molntjänsterna skiljer sig åt genom att innehålla olika mallar, api:er och branschspecifika standarder.
Till exempel innehåller tjänsten för finansiella tjänster anpassade säkerhets- och regelefterlevnadsfunktioner för den branschen. Dessutom kundanpassade verktyg designade för att strömlinjeforma låneansökningar och en ”lån-manager” som erbjuder banker och långivare en central plattform för schemaläggning av möten, virtuella kundmöten och funktioner för gruppsamarbete.
I slutet av mars släpps molntjänsten för finansiella tjänster medan tjänsterna för tillverkningsindustri och icke-vinstdrivande organisationer släpps i slutet av juni.
Läs mer: Så ska Microsoft få offentlig sektor att våga molnsatsa – släpper nytt paket