Sony har som mål att förse 15 av de 20 största globala fordonstillverkarna med bildsensorer senast 2025. Det skriver tekniksajten Ars Technica.

Redan 2020 meddelade Sony sin avsikt att satsa på fordonsindustrin när de presenterade en prototyp av en elbil som de kallade Vision-S. I år har de lanserat en division riktad till elfordon och de har även presenterat ett samägt bolag med Honda för att tillverka bilar.

Nu uppger de att de ska tillhandahålla sensorer som är kritiska för elbilar och autonoma fordon, då de vill diversifiera sig bortom mobiltelefonerna, där de levererar komponenter för kameror till Apple, Google och Samsung.

”Vi förväntar oss att göra affärer inom bildsensorer för bilar med 75 procent av de 20 främsta globala biltillverkarna år 2025”, säger Terushi Shimizu, som är chef för sensorverksamheten på Sony till Ars Technica.