Storbritanniens post, Royal Mail, kan för stunden inte skicka några brev eller paket till andra länder efter att en ”cyberhändelse” inträffat under onsdagen, rapporterar AP.

Storbritanniens National Cyber Security Center säger att de är medvetna om händelsen och samarbetar med Royal Mail och National Crime Agency för att förstå dess fulla påverkan.

Enligt Royal Mail ska problemet vara tillfälligt men det är oklart när det kommer vara åtgärdat. Kunder uppmanas att vänta med att skicka brev och paket till andra länder tills vidare. De som redan skickat brev och paket som ska till andra länder kan komma att uppleva förseningar.

Brev och paket kan fortfarande skickas från andra länder till Storbritannien, men kan uppleva mindre förseningar.

Läs också: Flygstoppet i USA hävt – hittills inga bevis på cyberattack